Odchudzanie

Jak pozbyć się nadwagi?

Nadwaga to nie tylko defekt o charakterze estetycznym. Nadmiar tkanki tłuszczowej może negatywnie odbijać się na naszej kondycji i zdrowiu. Co zrobić, aby pozbyć się nadwagi?

 

Redukcja tkanki tłuszczowej to proces, który wymaga sporo cierpliwości i samodyscypliny. Czas odchudzania zależny jest przede wszystkim od ilości zbędnych kilogramów.

 

Jak pozbyć się nadwagi?

 

Odpowiedź na te pytanie zawarta jest w dwóch kluczowych słowach, a mianowicie: dieta i trening. To właśnie te dwa elementy są obowiązkowe w przypadku odchudzania. Bez znaczenia czy mamy do czynienia z kilkoma, czy kilkunastoma kilogramami nadwagi. W każdym z tych przypadków niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz wzmożona aktywność fizyczna.

 

Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

 

Jadłospisów na odchudzanie jest mnóstwo. Ogrom różnych diet wpędza w małe zakłopotanie osoby, które pragną schudnąć. Którą dietę wybrać? Który jadłospis jest najskuteczniejszy?

 

Pragniemy zauważyć, że wybór diety powinien być oparty o trzy kluczowe atrybuty: zdrowotność, pełnowartościowość oraz bilans. Jadłospis nie może być niezdrowy, oparty tylko na jednym składniku odżywczym i zawierać niekompletny (zbyt niski bilans). Diety głodówkowe, jednoskładnikowe są skuteczne, ale na krótką metę (skutkują efektem jojo).

 

Jak powinien wyglądać trening odchudzający?

 

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że trening pełni kluczową rolę w procesach spalania tkanki tłuszczowej. Przez wielu uważany jest nawet za element ważniejszy od diety. Trudno z tym polemizować, wszakże to właśnie ruch doprowadza do korzystania z materiałów energetycznych i zapasowych (tłuszczu).

 

Trening odchudzający w znacznej większości składać powinien się z aerobów (60-100%). Plan treningowy można uzupełnić ćwiczeniami kształtującymi mięśnie, ale nie jest to konieczne.

 

Ćwicząc musimy pamiętać o tym, aby regularnie zwiększać obciążenie treningowe, a także realizować zestawy ćwiczeń systematycznie. Tylko ciężka, zdyscyplinowana praca daje wymierne efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *