Trądzik

Pryszcze – sposoby

Prędzej czy później dopadają każdego. Czy to w okresie dojrzewania, czy przekwitania. Są nieodłącznym towarzyszem każdej zmiany hormonalnej w organizmie.

 

Pryszcze, bo o nich mowa to prawdziwa zmora. Ten nieestetyczny defekt skórny ma ogromny wpływ na urodę. Nic więc dziwnego, że walkę z nimi rozpoczyna niemal każdy, kto stał się ich ofiarą.

 

Poznaj swojego wroga: przyczyny

 

Za główną przyczynę występowania pryszczy uznaje się zachwianie gospodarki hormonalnej. Dlatego też, wypryski to nieodłączny element okresów w życiu człowieka, które związane są z burzą hormonalną w organizmie (np. dojrzewanie, przekwitanie).

 

Niezwykle często, pryszcze pojawiają się także przez:

 

Nieodpowiednią higienę – zbyt rzadkie mycie skóry i korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków doprowadza do zbierania się łoju i tłuszczu, co kreuje świetne warunki do rozwoju stanu zapalnego.

 

Urazy mechaniczne – uszkodzenie skóry może spowodować dostanie sie zanieczyszczeń, co w konsekwencji objawi się stanem zapalnym i trądzikiem.

 

Złe odżywianie – „jesteśmy tym, co jemy” – te powiedzenie jest jak najbardziej trafne. Niezdrowe jedzenie często ma przełożenie na nasz wygląd zewnętrzny, w tym trądzik.

 

Zażywane leki – niektóre lekarstwa mają w sobie substancje, które przyczyniają się do powstawania pryszczy (zaburzają gospodarkę hormonalną).

 

Poznaj sposoby na wroga: jak usunąć pryszcze?

 

Jeśli pryszcze nie stanowią poważnego problemu, a stan zapalny nie jest zaawansowany to, możesz skorzystać z domowych sposobów, które przedstawiamy poniżej. Jeśli jednak, problem ma charakter skomplikowany, a trądzik zajmuje sporą powierzchnię – koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, celem ustalenia przyczyny i rozpoczęcia spersonalizowanego leczenia.

 

Domowe sposoby

 

Domowe sposoby to bardzo popularna forma leczenia trądziku. Choć koncerny farmaceutyczne oferują wiele produktów na pryszcze i trądzik, to przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie często okazują się niezastąpione.

 

Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy:

 

Miód – antybakteryjne i przeciwzapalne działanie miodu pozwala na szybkie zmniejszenie objętości wyprysku.

Maseczka z drożdży – mleko, olej lniany i drożdże wykazują właściwości antybakteryjne, łagodzące i odżywiające. Skóra po takiej maseczce jest delikatna i zdrowa

Aloes – odżywia skórę od zewnątrz, działa antybakteryjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *