Trądzik

Trądzik odwrócony

Trądzik odwrócony to choroba mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Znacznie częściej dopada mężczyzn, aniżeli kobiet.

 

Trądzik odwrócony może pojawić się w różnym wieku. Zazwyczaj jednak nie wcześniej niż po okresie pokwitania. Jest to przypadłość, która bardzo często dotyka nałogowych palaczy.

 

Trądzik odwrócony – przyczyny

 

Według statystyk – trądzik odwrócony to typowo męska choroba. Niektóre badania wskazują, że wśród osób, które borykają się z tą dolegliwością – 80% stanowią właśnie Panowie.

 

Główne czynniki ryzyka wystąpienia trądziku odwróconego to:

 

  • nadwaga
  • nadmierna potliwość
  • uszkodzenie mechaniczne (poprzez tarcie)

Trądzik odwrócony pojawić się może na skutek podrażnień po goleniu, ocierających ubrań itd.

 

Trądzik odwrócony – objawy

 

To przypadłość o charakterze długotrwałym. Chorobę mieszków włosowych jest trudna w diagnozie, gdyż zmiany skórne mają podobną charakterystykę do innych defektów. Bardzo często mylony jest z chorobami grzybiczymi, gruźlicą lub chorobą Leśniowskiego-Crohna. W wielu przypadkach dochodzi do błędnej diagnozy i określa się trądzik odwrócony jako czyraki.

 

Objawy trądziku u płci żeńskiej zyskują na intensywności w okresie miesiączkowania.

 

Trądzik odwrócony – leczenie

 

Leczenie trądziku odwróconego polega na przeprowadzeniu zabiegu. W wielu przypadkach niezbędne jest także zastosowanie antybiotykoterapii oraz izotretioniny. Rzadziej stosuje się kurację kortykosteroidami.

 

Przy podejmowaniu leczenia sugerujemy wybór gabinetów specjalizujących się w leczeniu tego typu przypadłości, gdyż błędna diagnoza jest powszechna dla tego typu problemów.

 

Czy trądzik odwrócony powoduje powikłania?

 

Przede wszystkim trądzikowi towarzyszy nieprzyjemny zapach, co wiąże sie z brakiem akceptacji przez społeczeństwo. Zauważa się, że wiele osób borykających się z tą dolegliwością popada w depresję, alkoholizm i inne choroby tego typu.

 

Choroba ma charakter postępujący i tylko operacja jest w stanie ją skutecznie zatrzymać. Sam zabieg nie jest groźny dla zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *