Zdrowie

Sprawdzone sposoby na chrapanie

Chrapanie to dolegliwość, która dla wielu osób oznacza tylko i wyłącznie uciążliwe zjawisko akustyczne. Społeczeństwo nie jest do końca świadome, że ta z pozoru niegroźna przypadłość, może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne.

Czym grozi chrapanie?
Chrapanie jest najczęściej wynikiem niedrożności powstających w układzie oddechowym. Przyczynia się do występowania bezdechu sennego. To patologia organizmu polegająca na epizodycznym zatrzymaniu oddychania podczas snu. Zaawansowany bezdech senny może skutkować nawet kilkoma tysiącami przerw w oddychaniu podczas jednej nocy. To spore zagrożenie dla zdrowia.

Poza niezwykle często występującymi objawami takimi tak bóle głowy, problemy z koncentracją, czy problemy z erekcją – bezdech senny może doprowadzić także do zawału serca czy udaru mózgu.

Nie lekceważ – zacznij zapobiegać!
Chrapanie bardzo często jest efektem niewłaściwego trybu życia. To w jaki sposób funkcjonujemy ma ogromny wpływ na komfort snu oraz występowanie chrapania. Aby uniknąć tej dolegliwości powinniśmy zadbać przede wszystkim o:

  • Odpowiednie odżywianie
  • Aktywność fizyczną
  • Rezygnację z używek
  • Komfort i wygodę
  • Odpowiednie przygotowanie sypialni (temperatura i wilgotność)

Co zrobić, kiedy chrapanie już się pojawi?
Rzecz jasna, chrapania można się pozbyć. Sposobów na eliminację tej przypadłości jest co najmniej kilka. Zdecydowanie najczęściej laryngolodzy zalecają korzystanie ze specjalnych aparatów na chrapanie. To proste urządzenia, które należy zakładać przed snem. Ich zadaniem jest kontrola przepływu powietrza. W momencie pojawienia się niedrożności, zwiększają ciśnienie, co umożliwia wymianę tlenową.

W części przypadków zaleceniem jest zabieg chirurgiczny. Tego typu rozwiązania pozwalają całkowicie wyeliminować problem niedrożności.

Zastosowanie znajdują także suplementy diet i środki farmakologiczne. Tabletki na chrapanie to nie mit. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i pozwala uporać się z problemem chrapania raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *