Zdrowie

Walka z depresją

Depresja, a właściwie zaburzenia depresyjne to jednostka chorobowa z którą walka jest bardzo trudna i zwykle wymaga ogromu cierpliwości. Zmiany zachodzące w psychice danej jednostki są bowiem na tyle poważne, że ich leczenie wymaga czasu. Niewątpliwie wpływ na tempo leczenia ma poprawna diagnoza. Specjaliści mają na zadaniu dotrzeć do źródła problemu i rozpocząć efektywną terapię.

 

Co może stanowić przyczynę występowania depresji?

 

Zaburzenia o charakterze depresyjnym mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Dzielimy je na dwie grupy:

 

  • Czynniki psychiczne tj.: bankructwo, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, rozstanie, zawód na bliskiej osobie, życiowa porażka itd.
  • Czynniki somatyczne tj.: uraz czaszki, zakażenie, ciąża, poród, menopauza, zmiany hormonalne w organizmie.

W jaki sposób objawia się depresja?

 

Problem zaburzeń depresyjnych bezpośrednio łączony jest ze zmianą naszego nastawienia do życia, pesymizmem, smutkiem i stanami lękowymi. To jednak nie wszystko. Depresja ma zdecydowanie większy wpływ na nasze życie. Objawy depresji dzieli sie na pięć grup:

 

  • emocjonalne (np. lęk, płacz, smutek)
  • somatyczne (np. zaburzony rytm dnia)
  • motywacyjne (np. brak mobilizacji do działania)
  • poznawcze (np. niska samoocena)
  • myśli samobójcze

Skuteczna walka z depresją

 

Zaburzenia depresyjne to przypadłość z którą walka nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim, wymaga konsultacji ze specjalistą i cyklicznych spotkań. Lekarz zwykle zaleca leczenie dwutorowe: psychoterapię oraz farmakoterapię.

 

Farmakoterapia polega na leczeniu objawowym. Ma na zadaniu wyeliminować smutek, lęk, brak apetytu, napięcia. Z kolei celem psychoterapii jest zwykle dotarcie do źródła problemu, podniesienie samooceny danej jednostki. W zaawansowanych przypadkach depresja doprowadza do prób samobójczych. Wówczas w stosunku do pacjenta stosuje się ostrzejsze środki – zamknięta obserwacja itd. Leczenie depresji może trwać zarówno kilka tygodnii, jak i kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *