Zdrowie

Zmiana stylu życia na zdrowszy

Według szacunków, nawet co trzeci Polak podejmuje trudy treningu odchudzającego. To tylko pokazuje jak poważnym problemem jest nadwaga. „Choroba” ta dosięga około 50% populacji. Jak się jej pozbyć? Jak ćwiczyć by schudnąć?

Efektywne ćwiczenia na odchudzanie

Trening odchudzający może przyjmować przeróżne formy. Od biegania, poprzez jazdę na rowerze, aż po aerobik. Każde z ćwiczeń charakteryzuje się jednak tym, że pobudza niemalże cały organizm do pracy.

Skuteczny trening to taki, którego objętość treningowa jest większa niż 30-40 minut. Wszakże, proces spalania tkanki tłuszczowej zachodzi dopiero po około 20-25 minutach aktywności fizycznej. Bardzo ważnym elementem jest również intensywność treningu. Według różnych źródeł, optymalna jest ta, która zawiera się w przedziale od 65 do 85 % tętna maksymalnego (wysiłkowego).

Efektywnym ćwiczeniem na odchudzanie można nazwać zatem każdą ogólnorozwojową czynność, którą wykonuje się odpowiednio długo i z odpowiednim obciążeniem/w odpowiednim tempie.

Aerobik, czyli kilka słów o formach ćwiczeń aerobowych

Aerobik to rekreacja ruchowa, która ma coraz więcej zwolenników. Z powodzeniem może być wykorzystywana w procesach odchudzających. Jej największą zaleta jest mnogość form, które pozwalają dostosować się do danej jednostki – jej możliwości (zarówno fizycznych, jak i psychicznych).

Aerobik to termin używane zamiennie z „fitness”, a jak wiemy – bycie „fit” jest w modzie. Dlaczego o tym wspominamy?

Najnowsze badania dowodzą, że formy aerobowe są zdecydowanie najefektywniejszą formą treningową. Przy czym należy pamiętać, że muszą być wykonywane zgodnie z zaleceniami dotyczącymi: częstotliwości, objętości, intensywności. Ważny jest również dobór odpowiedniej formy treningowej.

Przeciętny klub fitness udostępnia od kilku do kilkunastu różnych lekcji, tak aby dosłownie każdy mógł skorzystać z tego typu zajęć. Aerobik dedykowany jest zarówno osobom młodym, jak i starszym. Na lekcje uczęszczać mogą osoby otyłe (w celu redukcji), jak i szczupłe (w celu poprawy kondycji). Nie ma żadnych ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *